Fotbal international Arsenal trimite un mesaj clar rivalilor, demolând Brighton într-o demonstrație de forță

Nu doar victoria a fost esențială pentru Mikel Arteta și Arsenal, propulsându-i în fruntea clasamentului din Premier League. A fost felul în care s-a conturat triumful: modul în care "tunarii" au absorbit atacurile celor de la Brighton, pentru ca în repriza secundă să ofere o lecție de forță și control.

Succesul lui Arsenal în lupta pentru titlu va fi probabil decis în deplasare, iar acesta a fost primul din patru teste dificile – urmând meciurile cu Wolves, Tottenham și Manchester United. Brighton era neînvinsă în toate competițiile în ultimele 14 meciuri pe Amex Stadium, stabilind un record pentru club. În mare parte din prima repriză, gazdele au arătat de ce sunt o echipă redutabilă, jucând fluent și ambițios. Arsenalul a fost însă neclintit, relatează The Guardian.

Penalty-ul care a schimbat jocul

Echilibrul s-a rupt în minutul 33, când Tariq Lamptey a decis să-l faulteze nesăbuit pe Gabriel Jesus în interiorul careului. Fanii lui Brighton au protestat vehement, susținând că fundașul a atins mingea, dar penalty-ul a fost corect acordat. Bukayo Saka nu a ezitat, transformând cu precizie.

Partea secundă – o declarație de intenție

Repriza secundă a fost însă un mesaj categoric pentru Manchester City și Liverpool. Al doilea gol plutea în aer, iar când Kai Havertz (excelent în rolul de număr 9 fals) a înscris, soarta meciului era pecetluită.

Un banner roșu aprins în tribune a anticipat golul, iar Arsenalul nu s-a oprit. Victoria cu 3-0, a zecea din ultimele 11 partide în Premier League, a venit firesc. Substitutul Leandro Trossard a înscris cu sânge rece, Brighton fiind destructurată până la final.

Reacție necesară după victoria lui City

Arsenal știa că o victorie era imperativă după succesul obținut de Manchester City la Crystal Palace mai devreme în aceeași zi. După meciul cu Luton din cupă, în care Arteta a mizat pe rezerve, "tunarii" au revenit la formula de bază, cu Declan Rice, Jorginho, Saka și Jesus în primul unsprezece.

Performanțele echipei în acest sezon sunt impresionante, Arsenal fiind lider la goluri marcate și având cea mai bună defensivă. Dublele victorii împotriva lui Liverpool și Manchester City au întărit încrederea echipei.

Brighton, o echipă jucăușă

Brighton nu s-a lăsat intimidată, jucând cu încredere și ambiție. Pasele precise și mișcările inteligente au caracterizat startul lor curajos. Un șut imprecis al lui Enciso a semnalat însă și intențiile ofensive ale lui Brighton.

Arsenalul a irosit câteva ocazii în debutul partidei, iar Brighton a preluat inițiativa. Totuși, penalty-ul lui Saka a schimbat jocul, Arsenal reușind să gestioneze presiunea până la pauză. O eroare a lui Lamptey a oferit "tunarilor" ocazia să pună presiune, forțând greșeala lui Brighton.

Dominare categorică în repriza secundă

Arsenal și-a intensificat jocul după pauză, cu poziții mai avansate și agresivitate sporită. Ødegaard a devenit tot mai influent, iar combinațiile lui Arsenal au devenit tot mai periculoase. Golul lui Havertz a fost o demonstrație a tiparelor și mișcărilor pe care Arteta le imprimă cu tenacitate în jocul echipei. Trossard a punctat în final, accentuând dezintegrarea celor de la Brighton.

Autorul articolului: Mihai Preda | Categorie: Fotbal international