Fotbal Barcelona, din nou de nerecunoscut. A câștigat meciul cu Celta Vigo, printr-un penalty dictat în minutul 96

FC Barcelona, cu o nouă evoluţie neconvingătoare, s-a impus sâmbătă cu mari emoţii, scor 2-1, în meciul din deplasare cu Celta Vigo, în etapa a 25-a din La Liga, graţie penalty-ului transformat de Robert Lewandowski în minutul 90+7.

Lewandowski deschisese scorul în minutul 45, pentru ca un alt veteran, Iago Aspas, să egaleze la două minute după pauză.

Barcelona a revenit pe poziţia a treia a clasamentului, cu 54 de puncte, cu trei puncte mai mult decât ocupanta locului 4, Atletico Madrid, care tot sâmbătă a zdrobit-o cu 5-0 pe Las Palmas. Pe primele locuri sunt Real Madrid, 61 de puncte, şi Girona, 56 de puncte, ambele cu un joc ai puţin disputat.

Barcelona o va întâlni miercuri pe Napoli, în deplasare, în turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Rezultate din etapa a 25-a din La Liga:
vineri
Villarreal - Getafe 1-1
Au marcat: Moreno (56), respectiv Maksimovic (24)

Sâmbătă
Atletico Madrid - Las Palmas 5-0
Au marcat: Llorente (15, 20), Correa (47, 62 - penalty), Depay (87)

Osasuna - Cadiz 20
Au marcat:2 Budimir (63, 90+1)

Celta Vigo - FC Barcelona 1-2
Au marcat: Aspas (47), respectiv Lewandowski (45, 90+7 - penalty)

Valence - Sevilla FC 0-0

Duminică au loc meciurile Rayo Vallecano - Real Madrid, Granada - Almeria, Mallorca - Real Sociedad, şi Betis Sevilla - Alaves, iar luni este programată întâlnirea Athletic Bilbao - Girona.

dcsport Team | Categorie: Fotbal