Fotbal Borussia Dortmund, nouă victorie în Bundesliga: continuă lupta pentru Liga Campionilor

Echipa Borussia Dortmund a învins pe teren propriu, duminică seara, formația Eintracht Frankfurt, cu scorul de 3-1.

Visul Ligii Campionilor continuă

Borussia Dortmund a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formația Eintracht Frankfurt, duminică seara, într-un meci din etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Germaniei.

Oaspeții au deschis scorul prin Mario Goetze, în minutul 13, însă Dortmund a reușit să egaleze până la pauză, prin Karim Adeyemi (33). Borussienii s-au chinuit apoi să învingă din nou defensiva lui Eintracht, reușind acest lucru în minutul 81, prin Mats Hummels, înainte ca Emre Can să stabilească rezultatul final, în timpul adițional, din penalty (90+3).

View this post on Instagram

A post shared by Borussia Dortmund (@bvb09)

Datorită acestei victorii, a treia consecutivă, elevii antrenorului Edin Terzic au rămas pe locul al patrulea în clasament, ultimul care asigură calificarea în viitoarea ediție a Ligii Campionilor. Borussia se află cu un avans de un singur punct față de RB Leipzig, formație care a obținut un succes categoric pe terenul lui FC Koln (5-1), vineri, în prologul etapei, conform Agerpres.

Rezultate:

- Vineri:

- FC Koln - RB Leipzig 1-5
     Au marcat: Adamian (18), respectiv Xavi Simons (15), Lois Openda (63, 67), Amadou Haidara (70), Yussuf Poulsen (82).

- Sâmbătă:

- Union Berlin - Werder Bremen 2-1
      Au marcat: Vertessen (50), Brenden Aaronson (52), respectiv Weiser (63).

- VfL Wolfsburg - FC Augsburg 1-3
      Au marcat: Wimmer (9), respectiv Arne Maier (45+2), Jakic (61, 79).

- FSV Mainz - VfL Bochum 2-0
      Au marcat: Burkardt (45+3 - penalty, 71).

- Heidenheim - Borussia Moenchengladbach 1-1
      Au marcat: Dinkci (66), respectiv Hack (9).

- SV Darmstadt - Bayern Munchen 2-5
      Au marcat: Skarke (28), Vilhelmsson (90+5), respectiv Musiala (36, 64), Kane (45+1), Gnabry (74), Tel (90+3).

- Hoffenheim - VfB Stuttgart 0-3
      Au marcat: Millot (16), Guirassy (45+1), Leweling (68)

- Duminică:

- SC Freiburg - Bayer Leverkusen 2-3
      Au marcat: Doan (10), Keitel (79), respectiv Wirtz (2), Hlozek (40), Schick (53).

- Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt 3-1
      Au marcat: Adeyemi (33), Hummels (81, Can (90+3 - penalty), respectiv Mario Goetze (13).

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Fotbal