Turnee ATP Campionul en-titre, out de la Monte Carlo! Tenismenul nu își mai găsește ritmul de joc

Tenismenul Andrey Rublev a fost învins de australianul Alexei Popyrin, în cel de-al doilea tur de la Monte Carlo, miercuri, într-o oră și 40 de minute.

Rublev nu își găsește busola

Tenismenul rus, Andrey Rublev, numărul 6 mondial și deținătorul trofeului, a fost învins de australianul Alexei Popyrin (46 ATP), în două seturi, scor 6-4 6-4, într-o oră și 40 de minute. Victoria de miercuri a australianului s-a înregistrat în runda a doua a turneului ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 5.950.575 de euro.

Alexei Popyrin, care nu depășise până acum turul secund la Monte Carlo, va juca în optimi contra conaționalului Alex De Minaur (11 ATP), care a câștigat duelul cu olandezul Tallon Griekspoor (26 ATP), scor 2-6 6-2 6-3, în două ore și cinci minute.

Înfrângerea de astăzi este al treilea meci fără victorie pentru rusul Andrey Rublev, care va pierde puncte importante după finalizarea competiției din Monte Carlo.

În optimile de finală a reușit să acceadă și italianul Lorenzo Sonego (lucky loser), care a dispus miercuri de canadianul Felix Auger-Aliassime, cu 6-4 7-5, în două ore și două minute, scrie Agerpres.