Superliga Romaniei Constănțenii sting Farul la malul mării și lasă în întuneric echipa CFR Cluj. Ardelenii iau cinci goluri în deplasare

Partida de pe teren propriu a constănțenilor, de vineri seară, s-a încheiat cu scorul de 5-1, după o paradă spectaculoasă a elevilor lui Gică Hagi.

Farul distruge CFR-ul pe teren propriu

Echipa lui Gică Hagi ajunge pe poziția secundă, la egalitate cu formația pe care a învins-o vineri seară, CFR Cluj (31 de puncte). Farul a deschis scorul prin reușita lui Louis Munteanu, din minutul 22. Constănțenii nu s-au lăsat până nu au încheiat prima repriză cu un avantaj mai mare pe tabelă. În minutul 41 Ionuț Cojocaru a înscris golul de 2-0.

Elevii lui Hagi au început montați cea de-a doua repriză a meciului, reușind să înscrie din nou, prin șutul lui Constantin Grameni, în minutul 67.

Clujenii nu au plecat de la Constanța fără a înregistra golul de onoare, Philip Otele fiind cel care a înscris în poarta lui Buzbuchi în minutul 76. Cu toate acestea, scorul a ajuns la 5-1, prin reușitele lui Ionuț Cojocaru (min. 78) și a lui Cristian Ganea (min. 83).

Echipe de start

Farul Constanța: Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Gustavo Marins, C. Ganea – Vînă, Queiros, Grameni – Grigoryan, Munteanu, I. Cojocaru. Rezerve: Mușat, Sîrbu, Grosu, Dănuleasă, Nedelcu, Boli, N. Popescu, Casap, Stoian, Andronache, Rivaldinho.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

CFR Cluj: Sava – Manea, Kresic, Boben, Camora – Muhar, K.Keita, Avounou – Deac, Bîrligea, Otele. Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Mogoș, A. Radu, Aussi, R. Filip, Tachtsidis, Fica, El Kaddouri, Serebe, Michael.

Antrenor: Francisc Dican.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Superliga Romaniei