Cupa României Corvinul conduce 2-1/ Corvinul Hunedoara - FC Voluntari, prima semifinală a Cupei României. Hunedorenii, aproape de o premieră

Semifinalele Cupei României Betano încep miercuri, prima partidă fiind programată între Corvinul Hunedoara și FC Voluntari. Reprezentanta Ligii 2 poate înregistra un rezultat istoric, dacă se impune astăzi.

Corvinul Hunedoara, FC Voluntari, Universitatea Cluj și Oțelul Galați, semifinalistele Cupei României

Corvinul Hunedoara – FC Voluntari - miercuri, 17 aprilie, ora 19:00

Meciul dintre reprezentanta celei de-a doua ligi și ocupanta locului 12 în SuperLiga României a început miercuri, la ora 19:00, pe stadionul „Michael Klein” din Hunedoara. Huneodorenii conduc cu 2-1, primul gol fiind înscris de Antonio Manolache, în minutul 20. Ilfovenii au egalat scorul, prin reușita lui Daniel Florea (min. 33), dar hunedorenii au restabilit avantajul prin golul înscris de Alexandru Neacșa (min. 61).

După umilința pe care au acordat-o clubului CFR Cluj în sferturile de finală ale Cupei, Corvinul Hunedoara vizează accederea, pentru prima dată, în finala competiției. Jucătorii lui Florin Maxim au atins deja cea mai bună performanță din istorie a echipei hunedorene în Cupa României.

Pe de altă parte, elevii lui Florin Pârvu sunt îngrijorați în ceea ce privește retrogradarea din SuperLigă. FC Voluntari a trecut, în sferturile de finală ale Cupei, de FC U Craiova, după ce a avut nevoie de lovituri de departajare, după scorul de 0-0 în cele 120 de minute. Ilfovenii au câștigat Cupa României în 2017 și au disputat o altă finală în anul 2022.

Echipe de start

Corvinul Hunedoara: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Neacșa, Bradu, Hrezdac, Lupu, D. Pîrvulescu – M. Coman. Rezerve: Blaga, Nicolae, Pop, Predică, Ion, Chindriș, Herghelegiu, Mitran, Câmpan.

Antrenor: Florin Maxim

FC Voluntari: Vâlceanu – Droppa, Paz, Turda, Roemer – Carnat, Cascini, Răduț – Ciobanu, Florea, Popescu. Rezerve: Fernandez, Chilili, Lambrinoc, Voican, Lopes, Cocian, Dima, Merloi, Munteanu.

Antrenor: Florin Pîrvu

Oțelul Galați – Universitatea Cluj - joi, 18 aprilie, ora 20:30

Elevii lui Dorinel Munteanu și cei ai lui Ioan Ovidiu Sabău, foști coechipieri în echipa națională, se duelează la Galați în duelul celei de-a doua semifinale a Cupei României, Oțelul Galați – „U” Cluj. În faza sferturilor de finală, gălățenii au învins cu scorul de 1-0, în Bănie, pe Universitatea Craiova. Pentru aceștia, calificarea în finală ar egala cea mai bună performanță în Cupa României, respectiv finala din 2004, pierdută contra celor de la Dinamo București.

„U” Cluj, de cealaltă parte, s-a calificat în semifinalele Cupei României după un scor identic, 1-0 cu FC Hermannstadt. Universitatea Cluj are în palmares nu mai puțin de șase finale de Cupa României, câștigând doar una, în anul 1965, scor 2-1 cu Dinamo Pitești.

În cele două dueluri din sezonul regular al primului eșalon, s-a înregistrat 1-1 la Galați și victorie pentru Oțelul, 1-0, la Cluj-Napoca.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Cupa României