Handbal CS Dinamo a ajuns în sferturile de finală ale EHF European League la handbal masculin

CS Dinamo Bucureşti, antrenată de spaniolul Xavi Pascual, a ajuns în sferturile EHF European League, după ce a învins în dublă manşă pe Bjerringbro-Slikeborg.

CS Dinamo Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European League, după ce a învins în deplasare echipa daneză Bjerringbro-Silkeborg, cu scorul de 27-24 (16-8), marţi seara, în manşa secundă a play-off-ului.

Campioana României câştigase şi la Bucureşti, cu scorul de 37-34.

Elevii lui Xavi Pascual au jucat extraordinar în prima repriză şi au intrat la cabine cu un avans de 8 goluri, scor 16-8. Cea mai mare diferenţă de goluri a fost de zece, Dinamo conducând atât cu 13-3 cât şi cu 14-4.

În partea a doua, danezii au dat semne de viaţă şi s-au apropiat la două goluri de Dinamo, dar chiar şi aşa "câinii" s-au impus, scor final 27-24.

Pentru Dinamo au marcat Andrii Akimenko 7 goluri, Miklos Rosta 6, Javier Humet Gaminde 4, Alex Pascual Garcia 3, Lazar Kukic 3, Luka Cindric 2, Călin Dedu 1, Alin Zein 1.

Vladimir Cupara a încheiat cu nu mai puţin de 22 de intervenţii (47,83%).

Golurile gazdelor au fost înscrise de Ludvig Hallbaeck 6, Rasmus Lauge Schmidt 4, August Friden 3, William Bogojevic 3, Victor Beenfeldt Ilsoe 2, Nikolaj Oe˜ris Nielsen 2, Alexander Lynggaard 2, Peter Balling Christensen 2.

Portarul Mikkel Moeller Loevkvist a avut 18 intervenţii (42,86%).

Au arbitrat spaniolii Javier Alvarez Mata şi Yon Bustamante Lopez, în timp ce delegat EHF a fost norvegianul Bjorn Hogsnes.

În sferturi, Dinamo va înfrunta o altă formaţie daneză, pe Skjern Handbold, pe 23 aprilie la Bucureşti şi pe 30 aprilie în deplasare, scrie Agerpres.

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Handbal