Handbal CSM Bucureşti a pierdut în sferturile Ligii Campionilor cu Metz

CSM Bucureşti se îndepărtează de Final 4-ul Ligii Campionilor, după înfrângerea suferită pe teren propriu cu Metz.

Franţuzoaicele s-au impus cu 27-24 în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Tigroaicele au intrat la pauză cu dezavantaj de un gol şi nu au reuşit să se redreseze. Ultimul sfert de oră din meci a fost foarte slab pentru echipa lui Adrian Vasile, iar Metz a profitat şi s-a distanţat la trei goluri până la final.

CSM Bucureşti a condus o singură dată în prima repriză, cu 12-10, în timp ce Metz a avut avantaj aproape tot meciul. În repriza secundă, CSM Bucureşti a dat semne de viaţă, iar în minutul 43 conducea cu 20-18, însă franţuzoaicele au revenit în forţă şi au marcat cinci goluri consecutive. În minutul 57, tabela arăta 27-22 şi, în ciuda celor două goluri marcate pe final, CSM are speranţe minime de calificare.

Cristina Neagu a marcat 9 goluri pentru CSMB, Trine Jensen Oestergaard 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Monika Kobylinska 3, Crina Pintea 2, Grace Zaadi Deuna 1, Elizabeth Omoregie 1, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 1.

Laura Glauser a încheiat cu 9 intervenţii (31,03%), iar Evelina Eriksson a avut 2 (22,22%), scrie Agerpres.

Pentru Metz Handball au punctat Chloe Valentini 7, Kristina Jorgensen 7, Sarah Bouktit 7, Anne Mette  ansen 2, Alina Grijseels (care va juca din vară la CSM) 1, Louise Katharina Vinter Burgaard 1, Emma Jacques 1, Lucie Granier 1.

Portarul Hatadou Sako a avut nu mai puţin de 18 intervenţii (45%).

Meciul a fost arbitrat de bulgarii Gheorghi Doicinov şi Iulian Goreţov, iar delegaţi EHF au fost slovaca Zuzana Fuleova şi spaniolul Vicente Breto Leon.

Manşa secundă se va juca la Metz, pe 4 mai.

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Handbal