Inot David Popovici, calificat într-o altă finală. Joacă în proba de 100m liber

David Popovici se antrenează pentru Jocurile Olimpice de la Paris, calificându-se într-o altă finală de 100m liber, la concursul Mare Nostrum de la Barcelona.

Popovici se califică în finala de 100m liber de la Mare Nostrum

Înotătorul David Popovici, dublu campion european (100 și 200 m liber), s-a calificat joi în finala probei de 100 m liber a concursului Mare Nostrum de la Barcelona, cu al cincilea timp din serii.

Popovici, cronometrat cu 49sec20/100, a fost devansat printre alții de francezul Florent Manaudou (48sec78/100), de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (49sec11/100), campionul mondial de la 200 m liber, și de italianul Thomas Ceccon (49sec15/100).

Patrick-Sebastian Dinu, al 11-lea în serii cu 49sec71/100, a prins de asemenea finala la 100 m, care va avea loc joi seară.

În acest an, David Popovici a obținut cel mai bun timp la 100 m liber la Naționalele de la Otopeni (18 - 21 aprilie), când a câștigat titlul național cu 47sec86/100.

De asemenea, Popovici se pregătește pentru participarea la Europenele de natație de la Belgrad (10 - 23 iunie), unde își va apăra titlurile la 100 și 200 m liber.

Popovici bate recorduri și în pregătirile pentru JO 2024

Miercuri seara, Popovici a câștigat proba de 200 m liber din cadrul reuniunii Mare Nostrum cu timpul de 1 min 44 sec 74/100, înregistrând un nou record al competiției.

Popovici i-a devansat în finală pe sud-coreeanul Sunwoo Hwang, 1 min 45 sec 68/100, și pe japonezul Katsuhiro Matsumoto, 1 min 46 sec 09/100.

Înotătorul român s-a calificat în finală cu doar al cincilea timp din serii, 1 min 48 sec 16/100, cel mai rapid fiind Hwang, 1 min 47 sec 31/100.

Fostul record al circuitului Mare Nostrum la 200 m liber îi aparținea germanului Paul Biedermann, 1 min 44 sec 88/100, din 13 iunie 2005 (stabilit la Monaco), potrivit Agerpres.

David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris (26 iulie - 11 august 2024) încă din luna octombrie a anului trecut, dorind foarte mult să câștige o medalie olimpică.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Inot