Handbal Dinamo câştigă prima manşă din sferturile EHF European League. Revenire de senzaţie după ce a fost condusă la pauză

Dacă la fotbal Dinamo se luptă pentru evitarea retrogradării, la handbal masculin e aproape de o calificare istorică. "Câinii" au câştigat prima manşă a sferturilor de finală EHF European League şi e la doar un meci de calificarea în Final 4.

CS Dinamo Bucureşti s-a impus în faţa danezilor de la Skjern Handbold cu scorul de 28-27, pe teren propriu, după ce la pauză era condusă cu 15-14. Meciul a contat pentru sferturile de finală ale EHF European League.

Dinamo a condus chiar şi cu trei goluri în prima repriză, în trei rânduri, cu 4-1, 7-4 şi 8-5, dar danezii au revenit şi au preluat conducerea pe final. Skjern a condus de mai multe ori la două goluri în partea secundă (17-15, 18-16, 19-17, 21-19, 22-20, 25-23). Finalul a fost mai bun pentru Dinamo, care a condus cu 28-26, câştigând la un singur gol, 28-27.

Pentru Dinamo au marcat Lazar Kukic 7 goluri, Stanislav Kasparek 5, Miklos Rosta 4, Ante Kuduz 4, Ali Zein 3, Andrii Akimenko 2, Călin Dedu 1, Alex Pascual Garcia 1, Javier Humet Gaminde 1.

Vladimir Cupara a avut 13 intervenţii (33,33%), scrie Agerpres.

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Joaquim Rebelo Vila Nova Nazare 6, Emil Siersbaek Bergholt 5, Viktor Siersbaek Bergholt 5, Noah Theo Anthony Gaudin 3, Rene Aas Jansen Rasmussen 3, Senjamin Buric 2, Lasse Reinhold Mikkelsen 1, Jakob Rasmussen 1, Mads Bjergfelt 1.

Christoffer Hoffmann Bonde a încheiat cu 14 intervenţii (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de germanii Ramesh şi Suresh Thiyagarajah, iar delegat EHF a fost slovenul Leopold Kalin.

Manşa secundă va avea loc pe 30 aprilie, la Skjern.

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Handbal