Superliga Romaniei Dinamo - FCSB, episodul 152 din derby-ul Ligii 1. REZULTAT FINAL

Foto DC Sport

Dinamo şi FCSB se înfruntă în Liga 1 pentru a 152-a oară în istorie.

FCSB câştigă derby-ul cu Dinamo, scor 1-0, prin golul marcat de Florinel Coman în minutul 52, din lovitură liberă. După acest meci, FCSB se duce la 5 puncte de CFR Cluj în fruntea clasamentului Superligii. Rapid are ocazia să urce pe locul al doilea şi să se apropie la 4 puncte de FCSB, dacă o va învinge luni pe U Cluj.

Dinamo - FCSB, repriza secundă

FINAL

Min 91: Dani Iglesias trimite un voleu puţin pe lângă poarta lui Târnovanu.

Min 64: Gonzalo Gregorio are un şut bun de la distanţă, dar Târnovanu scoate în corner.

Min 52: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FLORINEL COMAN. Lovitură liberă executată magistral de atacantul FCSB.

Min 50: Scandal între jucătorii celor două echipe. Fanii roş-albaştri au aruncat din nou cu petarde înspre jucători.

Min 46: Darius Olaru, ocazie mare în startul reprizei.  A driblat tot ce i-a ieşit în cale, dar a trimis pe lângă poartă.

Min 45: A început partea a doua.

Dinamo - FCSB, prima repriză

PAUZĂ

Suporterii au aruncat de mai multe ori cu petarde în teren. Unele dintre acestea au explodat chiar lângă fotbalişti, iar una a bubuit fix lângă arbitrul asistent de la poarta lui Dinamo.

Min 7: Primul şut pe spaţiul porţii îi aparţine lui Florinel Coman. Golubovic nu a avut, însă, probleme.

Min 2: Darius Olaru a centrat în careu, Golubovic a reuşit să prindă în două mişcări balonul, după ce a fost busculat de Lixandru.

Min 1: A început meciul.

Dinamo se află pe penultimul loc în clasament înaintea acestui meci, în timp ce FCSB este lider. Meciul este transmis în format livetext pe DC Sport de la ora 20:40 (meciul începe cu o întârziere de 10 minute din cauza faptului că meciul dintre Oţelul Galaţi şi Universitatea Craiova a început cu o oră întârziere, ca urmare a condiţiilor meteo de la Galaţi).

Echipele de start de la Dinamo - FCSB:

Dinamo: Golubovic - Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr - Iglesias, Bena, Ilic - Ghezali, Abdallah, Gregorio

Rezerve: Dujmovic, Iulian Roșu, Politic, Bordușani, Bani, Patriche, Giafer, Grigore, Irimia

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Băluță, Miculescu, Coman

Rezerve: Vlad, Dawa, Haruț, Compagno, Toma, Ov. Popescu, Ganea, Rotariu, Radaslavescu

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Superliga Romaniei