Superliga Romaniei FC Botoșani învinge pe teren propriu pe Poli Iași. Elevii lui Andone luptă în continuare să supraviețuiască în Superligă

Derby-ul Moldovei se încheie cu victoria botoșănenilor, scor 2-1, după ce ieșenii au condus în prima repriză. Jucătorii lui Andone au reușit să se reechipeze după pauză, egalând scorul și trecând mai apoi în față, la o diferență de doar șapte minute.

Victorie pentru botoșăneni

Etapa a doua din play-out a debutat cu un joc între două reprezentante ale Moldovei. Formațiile FC Botoșani și Poli Iași au jucat astăzi, de la 15:45, pe Stadionul Municipal din Botoșani. Meciul din această după-amiază s-a încheiat cu victoria Botoșaniului, care adună încă trei puncte, în urma meciului de acasă.

Golurile partidei de astăzi, de pe Municipalul din Botoșani, au fost înregistrate de Alin Roman (min. 26), de la echipa lui Leo Grozavu, botoșănenii reușind să întoarcă scorul prin Victor Dican (min. 68) și Enzo Lopez (min. 75), ultim jucător care a dat și pasa primului gol al elevilor lui Andone.

Conținutul echipelor din meciul de astăzi:

FC Botoșani: Ducan – R. Benzar, Miron, Sadiku, Țigănașu – G. David, I. Filip, Dican – Florescu, E. Lopez, Ofosu. Rezerve: Kukic, L. Fulop, Șeroni, Adams, Aldair, Petro, Mouaddib, Kaprof, Margiotta, R. Dimitrov, Z. Mitrov, Gligor.

Antrenor: Bogdan Andone.

Poli Iași: Lung – Martac, F. Ilie, Samayoa, Ștefanovici – A. Roman, Bordeianu, Marchioni – Bettaieb, S. Buș, Allanzinho. Rezerve: Ailenei, Niga, Itu, Katanec, Ispas, Jatoba, Gheorghiță, Harrisson, Todoroski, Saghiri, L. Mihai, Kabran.

Antrenor: Leo Grozavu.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Superliga Romaniei