Formula 1 Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite

Sursa Foto: Agerpres

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en titre, a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite.

Max Verstappen a obţinut a 56-a victorie din carieră, a noua consecutivă, plecând din pole position. Astfel, triplul campion mondial l-a devansat în clasamentul final pe coechipierul său mexican Sergio Perez în Bahrain.

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a completat podiumul, la aproape 20 de secunde de învingător. Acesta a obţinut, totuşi, punctul pentru cel mai rapid tur al cursei, reuşit in extremis.

Înlocuitorul lui Carlos Sainz jr, tânărul britanic Oliver Bearman, s-a clasat la debutul său în Formula 1 pe un excelent loc şapte. Bearman a plecat în cursă de pe locul 11 și a devenit la 18 ani, 10 luni şi o zi, al treilea cel mai tânăr pilot care participă la un Grand Prix de F1.

Australianul Oscar Piastri (McLaren) s-a clasat pe locul al patrulea, iar veteranul spaniol Fernando Alonso (Aston Martin) a fost al cincilea. Multiplul campion mondial Lewis Hamilton (Mercedes) s-a clasat pe locul 9.

18. Guanyu Zhou (China/Sauber-Ferrari), la un tur

Cel mai rapid tur: Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) - 1:31.632, în turul 50 (viteză medie 212,624 km/h)
Abandonuri:
Pierre Gasly (Fraţa/Alpine-Renault): cutia de viteze, în turul al doilea
Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes): ieşire în decor în turul al şaselea, conform Agerpres.

Autorul articolului: DCSport Team | Categorie: Formula 1