Jocurile Olimpice Numărul sportivilor români calificați la Jocurile Olimpice de la Paris ajunge la 92

Data publicării:
Sursa: DCSport
Sursa: DCSport

Eduard Ionescu și Ovidiu Ionescu s-au calificat în proba de simplu masculin a concursului de tenis de masă de la Jocurile Olimpice de la Paris, astfel că numărul sportivilor români care vor lua startul la ediția de anul acesta a Olimpiadei ajunge la 92.



92 de sportivi vor reprezenta România la JO 2024

Sportivii români Eduard Ionescu și Ovidiu Ionescu s-au calificat în proba de simplu masculin a concursului de tenis de masă de la Jocurile Olimpice de la Paris, grație pozițiilor ocupate în clasamentul mondial, a transmis, miercuri, Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

„Andrei Eduard Ionescu este cel de-al cincilea reprezentant al României care va evolua în competiția olimpică de tenis de masă de la Paris 2024. Grație poziției sale în clasamentul mondial, Eduard Ionescu și-a câștigat dreptul de a evolua în întrecerile masculine de simplu.

Ovidiu Ionescu, care se calificase deja la dublu mixt alături de Bernadette Szocs, a obținut dreptul de a evolua și în competiția de simplu, de asemenea datorită poziției sale în ierarhia mondială de la simplu”, se arată într-un comunicat al COSR publicat pe site-ul oficial.

După ce Federația Internațională de Tenis de Masă a omologat clasamentul mondial, Eduard Ionescu, ocupantul locului 72, a devenit astfel al 92-lea membru al Echipei Olimpice Team Romania pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

La Paris 2024, la tenis de masă, România va fi reprezentată la feminin la echipe și simplu, la masculin, la simplu, și la dublu mixt.

Team Romania are în acest moment 92 de sportivi calificați la JO 2024 (26 iulie - 11 august), la 15 sporturi.

Sportivii români calificați la JO 2024 până în acest moment:


Atletism (6): Delvine Relin Meringor (maraton), Andrea Miklos (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Joan Chelimo Melly (maraton), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Stella Rutto (3.000 m obstacole);

Înot (2): David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Vlad Stancu (800 m liber, 1.500 m liber);

Box (1): Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg);

Canoe (3): Cătălin Chirilă (C1 - 1.000 m), Ilie Sprîncean, Oleg Nuță (C2 - 500 m);

Canotaj (45 locuri cotă): simplu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, categorie ușoară, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, patru rame feminin, patru vâsle feminin, 8+1 feminin, dublu vâsle masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin, patru vâsle masculin, 8+1 masculin;

Ciclism (1): Ede Molnar (mountain bike);

Gimnastică artistică (6): 5 locuri cotă - echipa feminină; Andrei Muntean;

Gimnastică ritmică (1): Annaliese Drăgan;

Haltere (2): Mihaela Cambei (cat. 49 kg) și Loredana Toma (cat. 71 kg)

Lupte (4): Andreea Beatrice Ana (lupte libere, cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (lupte libere, cat. 62 kg), Cătălina Axente (lupte libere, cat. 76 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat. 130 kg);

Polo pe apă (13): 13 locuri cotă - echipa masculină;

Scrimă (1): Mălina Călugăreanu (floretă);

Tenis de masă (5): 3 locuri cotă - echipa feminină, Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs (dublu mixt); Bernadette Szocs și Elizabeta Samara (simplu feminin), Ovidiu Ionescu și Eduard Ionescu (simplu masculin);

Triatlon (1): Felix Duchampt;

Yachting (1): Ebru Bolat (clasa Ylca 6), potrivit Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Jocurile Olimpice




logo icon Articole asemănătoare
logo icon Cele mai noi articole
logo icon Cele mai citite

DC Media Group Audience
pixel