Superliga Romaniei Oţelul pierde primul meci în deplasare din acest sezon, în Giuleşti

Foto DC SPORT

Rapid Bucureşti s-a impus în faţa celor de la Oţelul Galaţi pe stadionul Giuleşti.

Echipa antrenată de Cristiano Bergodi a deschis scorul foarte repede. Albion Rrahmani a înscris în minutul 6, după ce a profitat de o greşeală a defensivei gălăţenilor.

Borisav Burmaz a înscris pentru 2-0 în minutul 46, cu un şut puternic de la marginea careului.

Oţelul Galaţi a reintrat în meci în minutul 87, prin golul marcat de Juri Cisotti, însă nu a reuşit să şi egaleze. Alex Pop a avut o mare ocazie de a marca cu un minut înainte de final, însă Marian Aioani s-a opus. Ulterior, s-a fluierat şi offside.

Rapid Bucureşti se impune, astfel, cu 2-1, şi obţine a treia victorie din tot atâtea meciuri de la reluarea campionatului. Celelalte două victorii au fost 4-3 cu FC U Craiova şi 2-1 cu Dinamo.

Pentru Oţelul Galaţi este prima înfrângere din deplasare în acest sezon. Gălăţenii erau neînvinşi de la începutul campionatului în deplasare şi au stabilit un nou record pentru Liga 1.

CITEŞTE ŞI Derapaj după Rapid - Oţelul. Dorinel Munteanu spune că nu s-a certat cu fanii Rapidului, ci cu "câţiva bronzaţi"

În tur, scorul a fost egal, 0-0.

FC Rapid Bucureşti - SC Oţelul Galaţi 2-1 (2-0), Giuleşti Superbet Arena - Bucureşti

Au marcat: Albion Rrahmani (5), Borisav Burmaz (45), respectiv Juri Cisotti (87).

Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Cosmin Vatamanu (Bucureşti); al patrulea oficial: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)

Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitru asistent video: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova)

Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) - LPF

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Superliga Romaniei