Fotbal international Phil Foden a dat toate golurile lui Manchester City cu Brentford. Campioana se apropie la 2 puncte de liderul Liverpool

Sursa Foto: Agerpres

Manchester City a câştigat contra lui Brentford în Premier League şi s-a apropiat la 2 puncte de Liverpool. echipa din fruntea clasamentului.

Internaţionalul englez Phil Foden a reuşit un hat-trick pentru Manchester City, care s-a apropiat la două puncte de liderul FC Liverpool după ce a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia Brentford, luni seara, în ultimul meci al etapei a 23-a din Premier League.

Gazdele au deschis scorul pe Gtech Stadium prin Neal Maupay (21), însă Foden a restabilit egalitatea înainte de pauză (45+3), iar apoi a mai marcat de două ori pe parcursul reprizei secunde (53, 70).

În urma acestui succes, echipa pregătită de Pep Guardiola a acumulat 49 de puncte, la fel ca Arsenal (locul 3), care a învins-o duminică pe FC Liverpool la Londra, însă "cetăţenii" mai au de disputat o restanţă, pe 20 februarie, tot împotriva formaţiei Brentford, scrie Agerpres.

Celelalte meciuri din runda a 23-a a ligii engleze de fotbal s-au încheiat cu următoarele rezultate:
Sâmbătă
Everton - Tottenham 2-2
Au marcat: Harrison (30), Branthwaite (90+4), respectiv Richarlison (4, 41).

Newcastle United - Luton Town 4-4
Au marcat: Longstaff (7, 23), Trippier (67), Harvey Barnes (73), respectiv Osho (21), Barkley (40), Morris (59 - penalty), Adebayo (62).

Brighton - Crystal Palace 4-1
Au marcat: Dunk (3), Hinshelwood (33), Buonanotte (34), Joao Pedro (84), respectiv Mateta (71).

Burnley - Fulham 2-2
Au marcat: David Fofana (71, 90+1), respectiv Palhinha (17), Muniz Carvalho (21).

Sheffield United - Aston Villa 0-5
Au marcat: McGinn (12), Watkins (16), Bailey (20), Tielemans (30), Alex Moreno (47).

Duminică
Bournemouth - Nottingham Forest 1-1
Au marcat: Justin Kluivert (5), respectiv Hudson-Odoi (45).
Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Bournemouth.

Chelsea Londra - Wolverhampton 2-4
Au marcat: Cole Palmer (19), Thiago Silva (86), respectiv Matheus Cunha (22, 63, 82 - penalty), Disasi (43 - autogol).

Manchester United - West Ham United 3-0
Au marcat: Hojlund (23), Garnacho (49, 84).

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Fotbal international

Iti place noua modalitate de votare pe DCSport.ro?