Inot Prestații fabuloase ale lui David Popovici. Campionul român se antrenează intens pentru Olimpiadă

Data actualizării: | Data publicării:

David Popovici înregistrează rezultate excelente în competițiile care pregătesc sportivii de Olimpiada de la Paris, din vară. Campionul român se antrenează intens pentru a-și atinge obiectivele din cadrul Jocurilor Olimpice de anul acesta.

Popovici domină în probele de 100m și 200m liber

Înotătorul român David Popovici, care se pregătește pentru Jocurile Olimpice de la Paris de anul acesta, s-a impus cu ușurință în probele sale preferate de 100 m și 200 m liber, cu ocazia unui concurs internațional desfășurat în weekend la Anvers, Antwerp Diamond Speedo. La această competiție, cu excepția campionului român, au participat doar sportivi din Belgia și Olanda, conform Agerpres.

La proba de 100 m liber, David Popovici a obținut cel mai bun timp în serii (48sec57/100), acesta impunându-se în finală cu 48sec34/100, înaintea olandezilor Sean Niewold (48sec89/100) și Stan Pijnenburg (49sec97/100).

În serii, la 200 m liber, Popovici a fost cel mai rapid, înregistrând 1min51sec13/100, ca mai apoi să câștige detașat finala cu 1min46sec51/100, devansându-i pe olandezii Koen Marsman (1min51sec13/100) și Efe Ongoren (1min51sec44/100).

David Popovici, fost campion european la 100 și 200 m liber, va concura luna viitoare la Campionatele Naționale de înot de seniori, tineret și juniori în bazin olimpic de la Otopeni, desfășurate între 17 și 21 aprilie.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Inot