Superliga Romaniei Rapid, prima și singura victorie din play-off, în ultima etapă cu FCSB. Scor final

FC Rapid a obținut prima victorie din play-off-ul Superligii în ultimul meci din ultima etapă a campionatului românesc.

FC Rapid București a învins FCSB, campioană în acest sezon în Superligă, în ultima etapă a play-off-ului, pe teren propriu. Giuleștenii au înregistrat astfel prima victorie din cele 10 meciuri jucate în play-off.

Bamgboye a deschis scorul după 12 minute de joc, după care a fost înlocuit de Petrila în urma unei accidentări. Schimbarea a fost totuși cu noroc, în contextul în care fotbalistul român de 23 de ani a făcut 2-0 în minutul 42.

După ce a câștigat matematic titlul, FCSB a pierdut ambele partide și nu a mai marcat niciun gol. Giuleștenii au mai înregistrat doar un rezultat favorabil în afară de victoria cu FCSB, tot cu roș-albaștrii, în data de 20 aprilie, în deplasare.

FCSB – 10 MJ – 5V – 3E – 3Π - 49P

CFR Cluj – 10 MJ – 6V – 1E – 3Π - 49P

Universitatea Craiova – 10 MJ – 6V – 1E – 3Π - 44P

Farul Constanța – 10 MJ – 4V – 2E – 4Î – 36P

Sepsi Sf. Gheorghe - 10 MJ – 3V – 3E – 4Î – 34P

FC Rapid București - 10 MJ – 1V – 1E – 8Î – 32 P

MJ – Meciuri jucate; V – Victorii; E – Rezultate de egalitate; Î – Înfrângeri; P – Puncte.

dcsport Team | Categorie: Superliga Romaniei