Stiri România, învinsă categoric de Georgia, în semifinalele Rugby Europe Championship

Data actualizării: | Data publicării:

Reprezentativa României a fost învinsă clar de Georgia, cu scorul de 43-5 (10-0), sâmbătă, la Tbilisi, în semifinalele Rugby Europe Championship 2024. 



Stejarii au reușit să țină piept Georgiei doar în prima repriză, apoi Lelos s-au dezlănţuit și au marcat eseu după eseu în repriza a doua.

Akaki Tabuţadze a înscris trei eseuri, în minutele 4, 37, 75, iar celelalte patru ale georgienilor au fost reușite de Mirian Modebadze (50), Beka Gorgadze (56), Luka Ivanişvili (64) şi Demur Tapladze (80), dintre care patru au fost transformate, de Vasil Lobjanidze (52), Davit Niniaşvili (65), Tedo Abjandadze (79, 80+3).

Cu această victorie succes, Georgia a câştigat şi Cupa Antim Ivireanu, trofeu pe care cele două echipe şi-l dispută din anul 2002.

Echipa României va juca finala mică, urmând să înfrunte pe data de 17 martie 2024, la Paris, pe Stade Jean Bouin, învinsa din a doua semifinală, care va opune duminică echipele Spaniei şi Portugaliei.

La Tbilisi au jucat echipele:


Georgia: 1. Ghiorghi Ahaladze, 2. Vano Karkadze, 3. Irakli Apţiauri, 4. Miheili Babunaşvili, 5. Ghiorghi Javahia, 6. Ilia Spanderaşili, 7. Beka Gorgadze, 8. Tornike Jalagonia, 9. Vasil Lobjanidze, 10. Luka Matkava, 11. Davit Niniaşvili, 12. Merab Şarikadze (căpitan), 13. Ghiorghi Kveseladze, 14. Akaki Tabuţadze, 15. Mirian Modebadze. Antrenor: Richard Cockerill.


Rezerve: 16. Luka Nioradze, 17. Ghiorghi Mamaiaşvili, 18. Aleksandr Kuntelia, 19. Grigor Kerdikoşvili, 20. Luka Ivanişvili, 21. Miheil Alania, 22. Tedo Abjandadze, 23. Demur Tapladze.

România: 1. Iulian Hartig (Bassin d'Arcachon), 2. Florin Bărdaşu (CS Rapid), 3. Vasile Bălan (CSA Steaua), 4. Ionuţ Lucian Mureşan (SCM USV Timişoara), 5. Ştefan Iancu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 6. Dragoş Ser (SCM USV Timişoara), 7. Vlad Neculau (SCM USV Timişoara), 8. Damian Strătilă (CSA Steaua), 9. Gabriel Rupanu (SCM USV Timişoara) 10. Alin Conache (CSA Steaua), 11. Manumua Tevita (SCM USV Timişoara), 12. Fonovai Tangimana (CS Rapid), 13. Gabriel Pop (GDC Cascais), 14. Ionuţ Dumitru (CSA Steaua), 15. Marius Simionescu (SCM USV Timişoara).


Rezerve: 16. Robert Irimescu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 17. Alexandru Savin (CS Rapid), 18. Thomas Creţu (Stade Aurillac), 19. Andrei Mahu (Massy), 20. Adrian Mitu (Pau), 21. Florin Surugiu (CS Rapid), 22. Daniel Plai (SCM USV Timişoara), 23. Ovidiu Neagu (CS Dinamo).


dcsport Team | Categorie: Stiri




logo icon Articole asemănătoare
logo icon Cele mai noi articole
logo icon Cele mai citite

DC Media Group Audience
pixel