Handbal CS Rapid București a învins SCM Gloria Buzău și se califică în Final Four al Cupei României

CS Rapid București s-a calificat la turneul Final Four al Cupei României după ce a învins formația SCM Gloria Buzău, în sferturile de finală ale competiției.

Victorie fără emoții

CS Rapid București s-a calificat la turneul Final Four al Cupei României la handbal feminin după ce a învins-o pe SCM Gloria Buzău cu scorul de 29-23 (14-13), miercuri seara, în deplasare, în ultimul meci din sferturile de finală.

După o primă repriză echilibrată, vicecampioana României s-a desprins în partea secundă și a câștigat fără emoții, la o diferență de șase goluri, scrie Agerpres.

Orlane Kanor a marcat nouă goluri pentru Rapid, iar Andjela Janjusevic a reușit opt goluri. Portarul Diana Ciucă a contribuit cu 11 intervenții.

De la Gloria s-au remarcat Tamara Pal, cu 10 goluri, și Andra Moroianu, cu cinci goluri.

În momentul de față, se cunosc toate formațiile din careul de ași, celelalte fiind CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, HC Dunărea Brăila și CSM București, deținătoarea trofeului.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Handbal