Turnee ATP Sascha Zverev părăsește turneul de la Munchen. Danezul Holger Rune accede în semifinalele competiției

Principalul favorit al turneului ATP 250 de la Munchen a părăsit competiția, după ce a fost învins de un tenismen aflat în primii 200 de jucători ai lumii. Pe de altă parte, Rune a reușit să treacă de sferturile de finală, după ce l-a învins pe elvețianul Huesler.

Zverev pleacă acasă, de acasă

Alexander Zverev a fost eliminat, vineri, în sferturile de finală ale turneului ATP 250 de la Munchen, competiție dotată cu premii totale de 579.320 de euro. Germanul s-a înclinat surprinzător, în două seturi, în fața chilianului Christian Garin (106 ATP), scor 6-4 6-4.

Garin s-a impus în două ore și un minut de joc și îl va întâlni pe americanul Taylor Fritz (15 ATP), cap de serie 3 în turneul din Germania.

Rune rămâne în Munchen

Jucătorul danez Holger Rune, ocupant al locului 12 în lume și totodată favorit 2 al turneului, s-a calificat în semifinalele turneului ATP 250 de la Munchen, după ce a trecut, în două seturi, scor 6-4 7-6(3), de elvețianul Marc Huesler (223 ATP).

Rune s-a impus după o oră și 40 de minute în meciul contra elvețianului, așteptând adversarul din penultimul act - fie canadianul Felix Auger-Aliassime (34 ATP), fie germanul Jan-Lennard Struff (28 ATP). Nordicul va mai avea de așteptat până își va afla oponentul din semifinală, întrucât partida dintre cei doi a fost întreruptă din cauza întunericului.