Cupa României Se cunosc semifinalistele Cupei României. Ultimul sfert de finală, câștigat în prelungiri de Oțelul Galați

Oțelul Galați este formația care învinge Universitatea Craiova, joi seară, pentru a accede în penultimul act al Cupei României. Gălățenii au avut nevoie de prelungiri pentru a trece de echipa olteană, scor 1-0.

Echipa lui Dorinel Munteanu câștigă din nou în Bănie, după ce a învins FC U Craiova în meciul de campionat, scor 2-1. Dunărenii au reușit să înscrie în minutul 114, João Lameira fiind jucătorul care a înregistrat singurul gol din partida împotriva celor de la Universitatea Craiova.

Echipele de start

- Universitatea Craiova: Lazăr, Soiri, Ndong, Maldonado, Badelj, Mateiu, Crețu, Mekvabishvili, Baiaram, Mitriță, Ivan.

Rezerve: Popescu, Silvam Căpățînă, Vlădoiu, Kozulj, Danciu, Cîmpanu, Markovic.

Antrenor: Ivaylo Petev

- Oțelul Galați: Stoian, Jardan, Lameira, Adăscăliței, Pop, Rus, Bodișteanu.

Rezerve: Pap, Cisse, Anes, Ghiocel, Zhelev, Teleș, Diego, Cisotti, Aly, Tănasa, Gomes.

Antrenor: Dorinel Munteanu

Meciurile disputate în faza sferturilor de finală

Corvinul Hunedoara – CFR Cluj - marți, 2 aprilie, scor 4-0

FCU 1948 Craiova – FC Voluntari - miercuri, 3 aprilie, scor 2-4

Universitatea Cluj – FC Hermannstadt - miercuri, 3 aprilie, scor 1-0

Universitatea Craiova – Oțelul Galați - joi, 4 aprilie, scor 0-1

Semifinalele Cupei României vor debuta pe 17 aprilie 2024.

Semifinale

- Corvinul Hunedoara – FC Voluntari

- „U” Cluj – Oțelul Galați

Finala Cupei României

Finala se va desfășura în data de 15 mai 2024, pe stadionul Municipal din Sibiu, acolo unde a avut loc și finala din sezonul precedent dintre Sepsi OSK și Universitatea Cluj. Arena din Sibiu are o capacitate de 12.363 de locuri.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Cupa României