Grand Slam Sorana Cîrstea părăsește turneul de la Roland Garros, în primul tur

Data actualizării: | Data publicării:

Tenismena română a reușit să câștige al doilea set al confruntării, doar că rezultatul din supertiebreak-ul ultimei manșe a fost favorabil adversarei sale.

Cîrstea se alătură lui Cristian și părăsește Roland Garros

Sorana Cîrstea (30 WTA) nu a început foarte bine primul meci de la turneul major din capitala Franței, pierzând primul set, 3-6, în fața Annei Blinkova (55 WTA). Mai apoi, românca a reușit să câștige următoarea manșă cu 6-3. Setul decisiv al partidei a avut nevoie de un supertiebreak pentru a se afla câștigătoarea duelului, Sorana cedând cu 5-10 în fața mai tinerei rusoaice, scor final 3-6 6-3 7-6(5).

Ploaia dă bătăi de cap organizatorilor, meciurile care trebuiau să aibă loc în cursul zilei de marți fiind amânate din cauza vremii nefavorabile. Grand Slam-ul de zgură a debutat duminică, 26 mai, toate cele trei zile fiind acompaniate de ploaie, ceea ce a îngreunat sarcina organizatorilor, dar și a jucătorilor, care au trebuit să evolueze până târziu în noapte.

Printre tenismenii care au întâmpinat probleme se regăsește și Sorana Cîrstea (30 WTA), partida acesteia fiind programată inițial pentru ora 12:00 (ora României). Sorana și Anna s-au întâlnit doar o dată în circuit, în urmă cu patru ani, în cadrul unui turneu ITF din Dubai, când românca reușea să câștige în minimum de seturi, scor 6-2 6-1.

Și Jaqueline Cristian (69 WTA) a părăsit turneul de Mare Șlem de la Paris, duminică, 26 mai, în prima rundă. Aceasta s-a înclinat în fața letonei Jelena Ostapenko (11 WTA), scor 6-4 7-5.

Begu și Bogdan s-au calificat în al doilea tur

Irina Begu (127 WTA) a trecut rapid de adversara sa cu mult mai tânără din Argentina, Julia Riera (115 WTA). Sud-americanca în vârstă de 21 de ani nu a putut să îi facă față româncei, cedând după o oră și 10 minute, scor 2-6 2-6, în partida de luni seară.

Următoarea adversară a Irinei va fi o altă tânără jucătoare, Linda Noskova (29 WTA), singura înfruntare dintre cele două înregistrându-se anul trecut, la Indian Wells. Ceahoaica s-a impus atunci, în două seturi, scor 7-6(7) 6-1.

De asemenea, și românca Ana Bogdan (64 WTA) a reușit să obțină victoria în seara de luni, după ce a învins-o pe reprezentanta Franței,  Elsa Jacquemot (149 WTA), după puțin peste o oră de joc. Bogdan a reușit să câștige prima manșă cu scorul de 6-1, ca mai apoi franțuzoaica să piardă următorele trei game-uri la rând în cel de-al doilea set.

Românca născută la Sinaia a fost mai apoi egalată de Jacquemot, la 3-3, ca Ana să preia conducerea și să încheie meciul la 6-3, în a doua manșă. Următoarea adversară a lui Bogdan va fi Anastasia Pavlyuchenkova (22 WTA). Acestea s-au mai întâlnit de trei ori în circuit, toate întâlnirile fiind câștigate de rusoaică.

În același timp, Bogdan și Jaqueline Cristian evoluează și în meciul de dublu, pe când Irina Begu joacă alături de Nadia Podoroska (59 WTA).

Rezultate parțiale pe tabloul feminin, marți, 28 mai

- Elena Rybakina (4 WTA) - Greet Minnen (85 WTA), scor 6-2 6-3 (1h 14min)

- Qinwen Zheng (8 WTA) - Alize Cornet (106 WTA), scor 6-2 6-1 (1h 24min)

- Anna Blinkova (55 WTA) - Sorana Cîrstea (30 WTA), scor 3-6 6-3 7-6(5) (2h 27min)

- Petra Martic (81 WTA) - Kristina Mladenovic (212 WTA), scor 6-4 6-4 (1h 32min)

- Elise Mertens (27 WTA) - Maria Lourdes Carle (82 WTA), scor 6-3 7-6(8) (2h 26min)

- Elina Avanesyan (70 WTA) - Lin Zhu (58 WTA), scor 6-2 6-4 (1h 24min)

- Aryna Sabalenka (2 WTA) - Erika Andreeva (100 WTA), scor 6-1 6-2 (1h 9min)

- Peyton Stearns (62 WTA) - Lucija Ciric Bagaric (184 WTA), scor 6-3 6-7(8) 7-6(6) (2h 29min)

- Arantxa Rus (50 WTA) - Angelique Kerber (232 WTA), scor 6-4 6-3 (1h 27min)

- Daria Kasatkina (13 WTA) - Magdalena Frech (49 WTA), scor 7-5 6-1 (1h 35min)

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Grand Slam

Iti place noua modalitate de votare pe DCSport.ro?