Fotbal international Suspiciuni de blat în prima ligă a Spaniei

Scandal imens în La Liga, prima ligă de fotbal a Spaniei. Sunt acuze de blat.

Rayo Vallecano le acuză pe Sevilla şi Cadiz că s-ar fi înţeles asupra rezultatului din etapa a 36-a. Cadiz s-a impus la Sevilla cu 1-0, după un gol marcat în minutul 90+6.

Acuzele vin după ce Rayo Vallecano ar fi primit informaţia că meciul ar putea fi aranjat de la un impresar. Acum, cazul este analizat de reprezentanţii La Liga.

Sergio Ramos a pus și el paie pe foc la flash-interviu, cu o declarație suspectă: "(n.r. e adevărat că unii adversari v-au cerut să nu mai faceți pressing în ultimele minute?) Da, e normal, la ce mize sunt în joc. E o echipă vecină și, fie că ne place sau nu, am o sensibilitate pentru Andaluzia și echipele din sud", conform footmercato

După 36 de etape, Cadiz are 32 de puncte şi ocupă locul 18 în campionat, care înseamnă retrogradarea. Rayo Vallecano are cu şase puncte mai mult şi ocupă locul 15.

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Fotbal international