Superliga Romaniei UTA Arad - FCU 1948 Craiova, rezultat. Arădenii urcă pe loc de play-off

Foto cu rol ilustrativ: Freepik

UTA Arad a învins-o pe FCU Craiova cu scorul de 3-2 (2-2), sâmbătă, într-un meci de pe teren propriu, din cadrul etapei a 29-a a Superligii de fotbal.

UTA a deschis scorul printr-un şut al lui Joao Pedro, în minutul 13, din afara careului, însă craiovenii conduși de antrenorul interimarul Valentin David, a egalat prin argentinianul Juan Bauza, în minutul 22, cu o lovitură de cap la centrarea venită de la William Baeten.

Claudiu Micovschi, în minutul 28, a readus formația lui Mircea Rednic în avantaj, dar la pauză scorul a fost egal, 2-2, Andrei Dragu, în minutul 42, venit recent de la FC Botoşani, a marcat primul său gol pentru echipa din Bănie.. Slovacul Andrej Fabry a înscris golul victoriei pentru UTA Arad, din penalty, în minutul 63.

Cu această victorie, UTA Arad a urcat pe loc de play-off. UTA are o singură înfrângere în ultimele şapte etape, cinci victorii şi un egal.

FCU Craiova a obţinut doar un punct în ultimele cinci etape. Mai mult, în ultimele opt etape are o victorie şi un egal.

UTA Arad s-a impus şi în tur cu acelaşi scor, 3-2.

AFC UTA Arad - FCU 1948 Craiova 3-2 (2-2), Arena Francisc Neuman - Arad Au marcat: Joao Pedro (13), Claudiu Micovschi (28), Andrej Fabry (63 - penalty), respectiv Juan Bauza (22), Andrei Dragu (42). Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa);

Al patrulea oficial: Sorin Vădana (Cluj-Napoca) Arbitru video: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitru asistent video: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti) Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) - CCA, Florina Bătrânu (Timişoara) - LPF.

dcsport Team | Categorie: Superliga Romaniei