Turnee WTA Ana Bogdan a abandonat la Trophée Clarins. Simona Halep va juca primul meci pe zgură

Data actualizării: | Data publicării:
Instagram Ana Bogdan

Tenismena de 31 de ani a abandonat, luni, în meciul desfășurat împotriva sportivei Varvara Gracheva, la scorul de 4-0 pentru franțuzoaică.

Bogdan părăsește Trophee Clarins. Halep și Ruse joacă marți

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a abandonat, luni, în prima rundă a turneului Trophee Clarins (WTA 125), care are loc la Paris și e dotat cu premii totale de 100.000 de euro, la scorul de 4-0 pentru franțuzoaica de origine rusă, Varvara Gracheva.

Ana Bogdan (31 ani, 63 WTA) a renunțat din motive medicale, după 31 de minute. Gracheva (23 ani, 88 WTA) are acum 3-1 în meciurile directe cu Bogdan, care a mai abandonat în 2021, în optimi la Chicago, la 7-5 3-1 pentru sportiva care reprezenta Rusia atunci. Singura victorie a româncei data tot din 2021, din semifinale la Limoges, cu 7-5 2-6 6-3. Precedentul duel a fost la Sankt Petersburg, în 2022, Gracheva câștigând cu scorul de 6-4 6-4, în turul al treilea al calificărilor.

Tot luni, Gabriela Ruse (26 ani, 148 WTA) s-a calificat pe tabloul principal, după scorul de 7-6(7) 4-6 6-2, în fața veteranei ruse Vera Zvonareva (39 ani, 257 WTA), la capătul unui meci de două ore și 34 de minute. Ruse a revenit în primul set de la 2-5 la 6-5, câștigând în tiebreak după ce a salvat două mingi de set (la 4-6). Ambele jucătoare au comis câte nouă duble greșeli.

Gabriela Ruse și-a asigurat un cec de 1.086 de euro și 7 puncte WTA, urmând să o înfrunte pe tabloul principal pe chinezoaica Lin Zhu (30 ani, 57 WTA).

În alt meci din calificări, Miriam Bulgaru (25 ani, 209 WTA) a fost învinsă de franțuzoaica Elsa Jacquemot (21 ani, 158 WTA) cu 7-5 6-3, după o oră și 37 de minute.

În programul de marți, figurează atât Gabriela Ruse (contra chinezoaicei Zhu), cât și Simona Halep, care va debuta contra americancei McCartney Kessler (123 WTA), potrivit Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Turnee WTA

Iti place noua modalitate de votare pe DCSport.ro?