Turnee WTA Gabriela Ruse câștigă clar la Rouen! Ce adversară va avea românca în turul doi

Tenismena română a reușit să treacă de adversara sa japoneză în doar o oră și două minute.

Joc foarte solid al Gabrielei Ruse

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen (Franța), dotat cu premii totale de 232.244 de euro, după ce a învins-o pe japoneza Nao Hibino cu scorul de 6-2 6-1.

Ruse (26 ani, 162 WTA), venită din calificări, a avut nevoie doar de 62 de minute pentru a încheia partida, timp în care a reușit cinci ași și a comis trei duble greșeli, Hibino (29 ani, 85 WTA) încheind cu 4 duble greșeli.

Cele două s-au înfruntat o singură dată, în 2016, la Poitiers (ITF), în optimi, românca obținând victoria cu un scor asemănător, 6-2 6-2.

Ruse și-a asigurat un cec de 3.512 euro și 48 de puncte WTA, urmând să joace în turul secund contra franțuzoaicei Clara Burel, cap de serie numărul șapte.

Acesta va fi primul duel dintre Ruse și Burel (22 ani, 44 WTA).