Turnee WTA Gauff părăsește Madrid Open. Rybakina trece rapid de adversară și se califică în sferturi

Campioana de la US Open 2023 a părăsit competiția de zgură din Spania, după ce a fost învinsă de compatrioata sa, Madison Keys. Pe de altă parte, Rybakina nu s-a clintit în fața cehoaicei Bejlek și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Gauff pleacă, Rybakina rămâne

Jucătoarea americană Coco Gauff, locul 3 în ierarhia tenisului feminin, a fost învinsă de compatrioata sa, Madison Keys, locul 20 mondial, în trei seturi, 7-6(4) 4-6 6-4, în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.

Madison Keys, cap de serie numărul 18, s-a impus după două ore și jumătate de joc și va disputa primul său sfert de finală la acest turneu, unde mai atinsese o singură dată optimile, în 2016. Ea va lupta pentru un loc în semifinale cu tunisianca Ons Jabeur (9 WTA și cap de serie numărul 8), care a trecut luni de letona Jelena Ostapenko (10 WTA și favorită numărul 9), cu 6-4 6-0, în 68 de minute, potrivit Agerpres. Ons Jabeur este campioana din 2022 de la Madrid.

Pe de altă parte, Elena Rybakina (4 WTA) a învins-o fără drept de apel pe cehoaica Beljek, după doar o oră și 17 minute, scor 6-1 6-3.

Faza sferturilor va aduce pe același teren două tenismene rusoaice, care reprezintă Kazahstanul, respectiv Rybakina și Yulia Putintseva (WTA), care a trecut de compatrioata sa, Daria Kasatkina (11 WTA), în trei seturi, scor 3-6 6-2 6-2, meci de peste două ore de joc.

De menționat este că Elena Rybakina nu a învins-o niciodată pe Putintseva, în cele două meciuri directe de până acum.

Rezultate înregistrate luni în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid:

- Ons Jabeur (9 WTA) - Jelena Ostapenko (9 WTA), scor 6-0 6-4 (1h 8min)

- Beatriz Haddad Maia (14 WTA) - Maria Sakkari (6 WTA), scor 6-4 6-4 (1h 50min)

- Iga Swiatek (1 WTA) - Sara Sorribes Tormo (55 WTA), scor 6-1 6-0 (1h 8min)

- Mirra Andreeva (43 WTA) - Jasmine Paolini (13 WTA), scor 7-6(2) 6-4 (1h 42min)

- Coco Gauff (3 WTA) - Madison Keys (20 WTA), scor 6-7, 6-4 4-6 (2h 30min)

- Elena Rybakina (4 WTA) - Sara Bejlek (136 WTA), 6-1 6-3 (1h 17min)

- Yulia Putintseva (50 WTA) - Daria Kasatkina (11 WTA), 3-6 6-2 6-2 (1h 55min)

- Aryna Sabalenka (2 WTA) - Danielle Collins (15 WTA), după ora 22:40

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Turnee WTA