Turnee WTA Jelena Ostapenko și Iga Swiatek se califică în sferturile de finală de la Roma

Tenismenele aflate pe locul 1, respectiv pe 10 mondial au reușit să se califice în sferturile de finală ale competiției WTA Masters 1000 de la Roma.

Ostapenko trece greu de numărul 120 mondial

Jucătoarea de tenis Jelena Ostapenko, numărul 10 WTA și favorită nr. 9, s-a calificat luni, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 4.791.105 euro. Letona a trecut în optimile de finală, în trei seturi, scor 4-6 6-4 7-6(3), de slovaca Rebecca Sramkova (120 WTA).

Ostapenko s-a impus după o partidă dificilă, după aproape trei ore, ea reușind șapte ași, față de cei patru ai adversarei, ambele jucătoare comițând câte șase duble greșeli.

În runda următoare, Ostapenko o va înfrunta pe învingătoarea din partida care le va pune față în față pe belarusa Aryna Sabalenka (2 WTA, favorită nr. 2) și ucraineanca Elina Svitolina (19 WTA, favorită nr. 16).

Și liderul WTA, Iga Swiatek, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, după ce a trecut, în două seturi, scor 7-5 6-4, de germanca Angelique Kerber (331 WTA).

Swiatek s-a impus după o partidă de o oră și 40 de minute în fața unei foste nr. 1 mondial, profitând și de cele șase duble greșeli făcute de germancă.

În runda următoare, Swiatek o va înfrunta pe americanca Madison Keys (16 WTA, favorită nr. 18), cea care a eliminat-o pe românca Sorana Cîrstea (32 WTA), tot luni, scor 6-2 6-1.

Rezultate de luni:

- Iga Swiatek (Polonia/N.1) - Angelique Kerber (Germania), scor 7-5 6-3
- Madison Keys (SUA/N.18) - Sorana Cîrstea (România/N.28), scor 6-2 6-1
- Coco Gauff (SUA/N.3) - Paula Badosa (Spania), scor 5-7 6-4 6-1
- Zheng Qinwen (China/N.7) - Naomi Osaka (Japonia), scor 6-2 6-4
- Jelena Ostapenko (Letonia/N.9) - Rebecca Sramkova (Slovacia), scor 4-6 6-4 7-6 (7/3).

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Turnee WTA