Gimnastică România se califică în finala Campionatelor Europene feminine de gimnastică artistică

Facebook Federația Română de Gimnastică

Echipa de gimnastică a României s-a calificat în finala Campionatelor Europene feminine de gimnastică artistică desfășurate în Italia. De asemenea, Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea și Lilia Cosman s-au calificat în alte trei finale.

Parcurs bun al gimnastelor din România

Echipa României s-a clasat pe locul al patrulea, joi, în calificările Campionatelor Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini (Italia), în timp ce Sabrina Maneca Voinea a ocupat locul al patrulea la individual compus.

România (Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarță) a totalizat 158,798 puncte, fiind devansată de Italia, 165,296 puncte, Marea Britanie, 161,430 puncte, și Franța, 159,130 puncte.

Finala pe echipă va avea loc duminică.

La individual compus, medalia de aur a fost obținută de italianca Manila Esposito, cu 55,432 puncte, argintul a revenit compatrioatei sale Alice D'Amato, cu 54,831 puncte, în timp ce bronzul a fost adjudecat de britanica Alice Kinsella, cu 53,599 puncte. Sabrina Maneca Voinea a ocupat locul al patrulea, cu 52,700 puncte. De menționat că în fapt reprezentantele Italiei au avut primele trei totaluri, Angela Andreoli (53,766) nefiind luată în calcul.

Calificare și în finalele probelor individuale

Româncele au reușit patru calificări în finale: Ana Maria Bărbosu s-a calificat la sărituri cu a patra medie, 13,633 puncte, după 13,666 la prima săritură și 13,600 la a doua; Sabrina Maneca Voinea a prins finala la bârnă cu a doua notă (14,100) și pe cea de la sol cu cea mai mare notă (13,700), iar Lilia Cosman s-a calificat în finala de la bârnă cu a șasea notă (13,266).

Sabrina Maneca Voinea a fost a 13-a la sărituri (12,983) și a 80-a la paralele (11,300), iar Ana Maria Bărbosu a fost a 33-a la paralele (12,933), a 32-a la bârnă (12,633) și a 24-a la sol (12,500).

Lilia Cosman a fost a 18-a la paralele (13,100) și a 21-a la sol (12,600), pe când Amalia Ghigoarță a fost a 27-a la paralele (13,000), a 29-a la bârnă (12,700) și a 16-a la sol (12,733), iar Maria Ceplinschi nu a evoluat în calificări, fiind menajată de antrenori din cauza unor dureri la gleznă, potrivit Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Gimnastică