Turnee WTA Simona Halep a revenit în clasamentul WTA, la 7 luni după ce a pierdut toate punctele

Inquam Photos / Simion Sebastian Tataru

Simona Halep apare din nou în clasamentul WTA, la 7 luni după ce a pierdut toate punctele, ca urmare a suspendării pentru dopaj.

Ultima apariţie în clasamentul WTA pentru Simona Halep a fost acum 7 luni. Ea a fost suspendată pentru dopaj din octombrie 2022. ITIA a decis în 2023 ca suspendarea sportivei să fie de 4 ani, după ce a fost depistată pozitiv la Roxadustat. Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne a decis, însă, reducerea pedepsei, la doar 9 luni.

Halep a revenit pe teren la WTA Miami, unde a pierdut încă din primul tur, în faţa Paulei Badosa, însă a acumulat 10 puncte şi a reintrat în clasamentul mondial. Sportiva din Constanţa ocupă acum locul 1143. În august 2023, la ultima apariţie în clasamentul WTA, Halep era pe locul 1138.

Iga Swiatek este în continuare liderul clasamentului, cu 2800 de puncte avans faţă de Arina Sabalenka. Pe locul al treilea este Coco Gauff, la 840 de puncte în spatele bielorusei.

Grecoaica Maria Sakkari a reuşit să urce două locuri şi se află acum pe locul 7.

Americanca Danielle Collins, care a cucerit titlul la Miami, a reuşit un salt de 31 de locuri, fiind acum pe poziţia a 22-a.

Sorana Cîrstea a coborât cinci locuri faţă de acum două săptămâni şi se află acum pe locul 29, Ana Bogdan staţionează pe 66, iar Jaqueline Cristian a coborât un loc şi se află pe 83. Irina Begu a reuşit un salt de 11 locuri după ce a jucat finala turneului WTA 125 de la Antalya, urcând pe 115.

La dublu, Monica Niculescu a pierdut trei poziţii şi se află pe 42, în timp ce Gabriela Ruse a coborât două trepte, fiind pe 83, scrie Agerpres.